Bolognese , chihuahua (csivava) és shih-tzu tenyészet, Ilusfalat  Kennel
                 ILUSFALAT KENNEL

Pici fehér kutyák, a bichonok családjának tagjai, de nem csak fehérek lehetnek.

Rövid történeti áttekintés: Már az antik világban, például a fáraók Egyiptomában is különleges figyelemben részesítették a bichonokat. Arisztotelész is említést tesz róluk, Timon pedig, a hírhedett athéni embergyűlölő a pompát és fényűzést kedvelő elpuhult szibariták fürdőbeli kísérőjeként írja le a selymes, fehér bundájú, apró kutyákat. A bichon divatja a rómaiakat sem kerülte el; erről tanúskodnak többek között Cato intelmei, melyeket a szép római patríciusasszonyokhoz intézett, akik vagyonokat költöttek a miniatűr jószágokra.

Sokáig a bichon volt a bűnös gyöngeség kutyája, a nőknek "fenntartva" - ezek az apró kutyák űzték el a semmittevő, léha szépasszonyok unalmát. felbukkantak a leghíresebb festők vásznain is; elég, ha csak Brueghelt, Dürert vagy Goyát említjük.

Mindama nyomok ellenére azonban, melyeket a bichonok az idők folyamán az irodalomban, a történelemben vagy a művészetben hagytak maguk után, pontos eredetük máig is tudományos vita tárgya. Annyi a jelek szerint megállapítható, hogy mind a négy jelenleg létező változat egy tőről fakadt. A máltai hívei mindazonáltal kedvencüket tartják a fajta ősének. Állításuk szerint spanyol hajók hombárjaiban érkezett a Baleári- és Kanári-szigetekre. Szerintük a göndör szőrű változat, vagyis a bichon frisé a máltai és a barbet vagy a máltai és az uszkár kereszteződésének eredménye. A bichon frisé rajongói ennek éppen a fordítottját állítják, mondván, a máltai a bichon frisének köszönheti megszületését!

 A bichon csoportból lássuk most a bolognesét:

A bolognese egy igazán régi fajta, eredete nagyon a régmúltba nyúlik vissza, a középkorra teszik.Nevét Bologna város után kapta, egyéb nevei: bichon bolognese, bolonyai pincsi, bologneser, bichon bolognais. A fajtáról 1200-as évek óta vannak feljegyzések, nagy becsben tartott kutya volt a nemesi családok körében. Az utóbbi években kezd a világon elterjedni és egyre közkedveltebbé válni, ami viszont intő jel a körültekintőbb tenyésztésre!

A bolognese a bichon család tagja. Mit is jelent mindez? A bichonok egy társasági kutyafajtacsoport összefoglaló neve, ez olyan mint a tacskók, terrierek, vizslák, pásztorkutyák, stb. A fajtacsoport név a kutya funkcióját nevezi meg, vagyis, hogy mire használják. A bichon név azt jelenti: simogatni való kedvenc, a selyemszőrű kutyák fajtacsoportja. Már az elnevezés is utal arra, hogy sosem volt más funkciója, csak az, hogy társasági kedvenc legyen. Éppen ezért az ebbe a csoportba tartozó kutyáknak közös tulajdonságuk, hogy nagyon gazda centrikusak, játékosak, késő öregkorukig megőrzik vidámságukat. Az idegenekkel szemben többnyire nagyon elutasítóak,de nem agresszívek.Természetesen egy rosszul nevelt, vagy érzelmileg elhanyagolt, esetleg idősebb korában a gazdája halála miatt depresszióssá vált kutya másként fog viselkedni.

A bolognese kis termetű, de nem nagyon törpe kutya. A standard szigorúan meghatározza a méreteket: nem lehet kisebb mint 22 cm és 2,5 kg, és nem lehet nagyobb mint 33 cm és 5 kg. A maximális méretek természetesen kanokra vonatkoznak, súly esetén értelem szerűen a kiállítási kondíció a mérvadó! Egy 20 cm-es kutya is lehet 6,5 kg ha kövér, és egy 33 cm-es is lehet 2,5 kg ha sovány! Vagyis amikor hirdetésekben mini és extra mini toy kölyköket kínálnak eladásra legyünk óvatosak. Mint minden kis termetű fajtánál itt is előfordul a növekedési hormon hiányos törpenövés, amely azonban egy genetikai rendellenesség!!! Nem lehet tenyésztési cél beteg egyedek előállítása csupán divathóbortból!

A bolognese szőre is igen különleges, azon túlmenően, hogy bundája egyrétegű, vagyis nincs aljszőre és fedőszőre, ezért nem allergizál.

 A teljesen egyenestől az egészen csigás göndörig bármilyen átmenetben előfordul, ráadásul minél többször nyírják meg annál göndörödőbb lesz a bundája. A standard csak azt írja elő, hogy szőre hosszú, selymes és a testtől elálló. Azt, hogy ez göndör e vagy sem nincs meghatározva. Így aztán ádáz vita megy a tenyésztők között, hogy kinek a kutyája a valódi bolognese. A göndör szőrűt tenyésztők azt mondják az egyenesebb szőrűekre, hogy máltai vagy havannai keverékek, míg az ellentábor egyszerűen uszkároknak titulálja a göndör változatot. Pedig még egy almon belül is születnek különböző szőrtípusú egyedek.

És ha valakinek még ez sem elég akkor ott van a szín kérdése! A bolognese teljesen fehér színű kutya,de! Na igen a de. Miért születnek akkor a kölykök zsemleszínűen vagy zsemleszínű fülekkel és foltokkal? Ezt a szőrszálakba felszálló pigment okozza, amely minden fehér színű kutyafajtánál megtalálható, kivéve a pigmenthiányosakat és az albínókat, ahol viszont az orrtükör és a szemhéjak, valamint a szájszélek is rózsaszínek. Az ilyen egyedek gyakran világoskék szeműek is. Ez viszont súlyos hiba!!! Na igen, igen, de mi is van azzal a sárga szőrrel, merthogy a standard fehér színt követel meg?!

A sárga foltok és árnyalatok a kiskutya korának előrehaladtával lenőnek és ha 5-6 hónapos kora körül megnyírják, már egy teljesen fehér, de kiváló pigmentű egyedre bukkanunk. Na igen ám, de mi van olyankor, ha a füle sárga marad, sőt előfordult már olyan is, hogy a kutya több éves korában kezdett besárgulni. Ez természetesen nem azonos azzal, ha a szája és szeme körül elbarnul a szőre, sokszor gondozási hiba miatt. A felnőtt korban sárga színű illetve foltos kutyák természetesen színhibásnak minősülnek.

A bichon csoportba tartozó fajták: 1. máltai selyemkutya, 2. bolognese, 3. havanese, 4. bichon á poil frisée, 5. Cotton de Tuléar, 6. löwchen, 7.russia bolonka  tsvetnaya

 Kutyusaim: 

 

Asztali nézet