Bolognese , chihuahua (csivava) és shih-tzu tenyészet, Ilusfalat  Kennel
                 ILUSFALAT KENNEL

Mit kell tudni a  kutyánk egészségvédelméről:

Miután boldog kutyatulajdonos lett első és legfontosabb teendője, hogy keres egy jó hírben álló állatorvost. A kiskutyának még további védőoltásokra lesz szüksége és később is ha bármilyen problémája van forduljon állatorvosához.

Nagyon fontos szabály: soha ne próbálja otthon a házipatikából kezelni kedvencét!!!

Sok gyógyszer állatoknak nem is adható és a megfelelő adagolást sem ismeri. Többet árthat az ilyen próbálkozással mintsem használ!

Az állatorvos elmondja mikor szabad a kiskutyát már kutyaközöségbe vagy az utcára kivinni, mikor kell kapjon féreghajtó gyógyszert és mikor és milyen vakcinával fogja beoltani A kutyus már a tenyésztőjénél kapott egy sorszámozott oltási könyvet, mely az adatait tartalmazza és az eladásig kapott oltás, oltások, féreghajtások időpontját. Ez egy fontos okirat, olyan neki mint egy személyi igazolvány, gondosan őrizze meg. A tulajdonos adatain kívül semmilyen bejegyzést nem írhat bele más csak az állatorvos!

Itt is igaz a mondás jobb a bajt megelőzni és a tisztaság fél egészség!

Jobb egy megnyírt szőrű,de ápolt bolognese, mint egy nagy szőrben levő elhanyagolt, gubancos, loncsos jószág! A befilcesedett szőr alatt a kutya bőre begyullad, kisebesedik, rosszabb esetben fertőződik és a szervezetre is kiható általános megbetegedést okozhat!

Napi feladat a szemek környékének tisztántartása, a mancsok és a szája környékének lemosása és fokozottan figyeljünk a hátsó felére, mivel az ürülék beleragadhat a hosszú szőrbe és páncélszerűen rászárad, ami akadályozza az ürülék eltávozását. Azon kívül, hogy büdös és gusztustalan még akár bélelzáródást is okozhat Már fiatal kortól szoktassuk rá a kutyát a fogak ápolására, mert a kiváló reklámok ellenére nem elég a fogtisztító rágnivaló, idővel a mettszőfogak között lepedék, majd fogkő képződik. Ez nem csak csúnya, de káros is mivel a baktériumok elszaporodása idővel a fogak kilazulásához, majd elvesztéséhez vezetnek. Ezen kívül a kutya lehelete nagyon kellemetlen szagúvá válik

Megoszlanak a vélemények, hogy tépjük e a szőrt ki a fülekből vagy mégse. A tapasztalatom azt mutatta, hogy általában nem szükséges a kutya füléből kitépkedni a belenövő szőrőket, viszont, ha durván és főként egyszerre szedik ki a szőrt, a külső hallójárat bőre megsérül, befertőződik és akár egy makacs külsőhallójárat gyulladás is lehet a következmény. Bízzuk ennek megitélését inkább állatorvosra, hogy mikor kell a szőrt a fülekből kiszedni.

Nagyon fontos figyelmeztetés:

Soha, semmilyen körülmények között ne zárja be gépkocsijába kutyáját, még 10 percre sem! Nyáron még akkor is 40 fok fölé emelkedhet a hőmérséklet, ha a kocsi nem napon parkol!!! A hőguta állatokra is halálos veszélyt jelent!!!

Télen mire figyeljünk:

Ne egyen havat, jeget, mert ez torokgyulladást okoz.

Ne engedjük, hogy karácsonykor lelopkodja a csokidíszeket és egyébként is sose adjunk neki csokoládét, mert egy benne levő anyag a kistestű kutyáknak szívméreg!

A karácsonyfa legyen jól rögzítve nehogy magára rántsa!

A télen sétáltatott kutyáknál figyeljünk az utcák felsózásakor keletkező talpfelmaródásra. Igen, lehet rá adni kabátot ha nagyon hideg van és főleg ha meg van nyírva. Nem baj ha kinevetik, legfeljebb megsértődik. Egyébként nem muszály öltöztetni, ügyeljünk rá, hogy ne ázzon át a szőre és ne üldögéljen a hidegben, hóban, hazaérve töröljük át és szárítsuk meg ha szükséges.

 

Asztali nézet